Alan Kožar preuzeo je upravljanje barskom kriminalnom grupom nakon što je u saobraćajnoj nesreći 2013. godine stradao njen dotadašnji vođa Luka Đurović. Grupa je blisko sarađivala sa klanom ozloglašenog kriminalca iz Srbije Luke Bojovića i, kako navodi srpska Bezbednosno-informativna agencija, uključena je u šverc kokaina, pranje novca i brojne likvidacije.
Kožar je želeo da se osveti Šaranoviću i pokušao njegovu likvidaciju 2016. godine, kako tvrdi crnogorsko tužilaštvo. Navodno je muškarcu kog je angažovao za ubistvo obezbedio pištolj, obećao stan i 100.000 evra, ali se ovaj ipak predomislio i odustao od likvidacije.
Iste godine Kožaru je u vožnji eksplodirao blindirani džip, ali on nije povređen.
Kožar je bio u bekstvu pošto je za raspisana poternica, ali se, osim od policije, skrivao i od suparnika jer je učestvovao u ratu klanova i to na strani škaljarskog klana.
U julu 2020. ubice su ga ipak pronašle. Na grčkom ostrvu Krf likvidiran je zajedno sa Damirom Hadžićem, koji je u Srbiji bio osumnjičen za ubistvo visokopozicioniranog člana kavačkog klana Davorina Baltića. Na mestu ubistva pronađeno je gotovo 30 čaura, a obojica muškaraca pogođena su sa po najmanje 10 metaka.
Kožar je robijao zbog iznude, a kriminalnu karijeru započeo je kao maloletnik – tri puta je osuđivan na pojačan nadzor organa socijalnog staranja.
više teksta
manje teksta
ALAN KOŽAR
VEZE SA KRIMINALNIM GRUPAMA
VEZE SA KRIMINALNIM GRUPAMA
škaljarski kriminalni klan
škaljarski kriminalni klan
KRIMINALNE VEZE
KRIMINALNE VEZE
Jovan Đurović
Jovan Đurović
Brat vođe barskog kriminalnog klana Luke Đurovića koji je stradao u saobraćajnoj nesreći 2013. godine. Jovana Đurovića zvanog Kapetan srpska Bezbednosno-informativna agencija (BIA) označava kao jednog od glavnih ljudi ove kriminalne grupe. Više puta je bio na meti ubica, a poslednji put u oktobru 2019. godine kada je ranjen u Amsterdamu, a Goran Savić, koji je bio sa njim u trenutku pucnjave, ubijen.
Luka Bojović
Luka Bojović
Poznati kriminalac koji je u Španiji osuđen na 18 godina zatvora zbog organizovanja kriminalne grupe, prikrivanja krivičnih dela, posedovanja oružja i falsifikovanja dokumenata. U Srbiji je u kontroverznom postupku oslobođen optužbi za ubistvo i više pokušaja ubistava. Vrhovni kasacioni sud utvrdio je da su sudije prekršile zakon kada su Bojovića oslobodile optužbi.
POSTUPCI
POSTUPCI
Podstrekavanje na ubistvo
Podstrekavanje na ubistvo
Institucija: Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore
U 2016. Kožar je navodno planirao da ubije Slobodana Šaranovića, kriminalca starog kova poreklom iz Crne Gore. Šaranović je godinama bio u ratu sa ozloglašenim kriminalcem Lukom Bojovićem za koga je verovao da stoji iza ubistva njegovog brata Branislava. Zbog toga je, iz osvete, naručio ubistvo Bojovićevog rođenog brata i planirao likvidacije osoba koje su mu bliske, kako je utvrdilo srpsko tužilaštvo. Jedna od njih navodno je bio i Luka Đurović, ali Šaranović nije ni pokušao da svoj plan sprovede u delo, pošto je Đurović poginuo u saobraćajnoj nesreći 2013. godine.
Za likvidaciju Šaranovića, Kožar je, kako je utvrdilo crnogorsko tužilaštvo, angažovao Milana Dinića i još dve osobe čiji identitet tužilaštvo nije otkrilo. Diniću je za ovaj posao obećao 100.000 evra, stan u Srbiji i da će mu plaćati advokate u slučaju da bude otkriven, što je ovaj prihvatio, piše u optužnici. Kožar mu je dao pištolj, i mobilni telefon koji je koristio da ga obaveštava o Šaranovićevom kretanju. Dinić je neko vreme pratio Šaranovića i to dojavljivao Kožaru, ali je ipak odustao od namere da ubije Šaranovića, utvrdilo je tužilaštvo.
Kako je u tužilaštvu ispričao Šaranović krajem decembra 2016, Dinić mu je prišao nekoliko dana ranije i rekao mu da ga je neko unajmio da ga ubije, ali da on nije ubica i da to ne želi da uradi. Predao mu je navodno pištolj “glok” i mobilni telefon “blekberi”.
Tužilaštvo je tokom istrage utvrdilo da je Dinića unajmio Kožar. Dinić je uhapšen na jesen 2018. godine, a Kožar se dao u bekstvo i za njim je raspisana poternica. Na proleće naredne godine su i optuženi.
Dinić je na sudu negirao krivicu i tvrdio da Kožara ne poznaje. Ispričao je drugačiju verziju priče – naveo je da ga je zapravo angažovao Šaranović da mu nadgleda automobil i da mu je on dao pištolj i mobilni telefon kojim bi mu javio ukoliko primeti bilo šta sumnjivo. Šaranović ovo nije mogao ni da potvrdi ni da negira budući da je još u martu 2017. ubijen.
U međuvremenu je ubijen i Kožar, te je postupak protiv njega obustavljen.
Napad na službeno lice
Napad na službeno lice
Institucija: Osnovno državno tužilaštvo Bar
Kožar je u junu 2017. godine optužen da je organizovao postavljanje eksploziva ispod automobila komandira interventne jedinice barske policije Ivana Đokovića.
Tužilaštvo je tvrdilo da je Kožar dao nalog Aliji Metoviću i Iliji Kovačeviću da na Đokovićev “golf” koji je bio parkiran ispred njegove zgrade u aprilu 2017. bace bombu. Eksplozija je raznela ne samo ovaj automobil već i nekoliko vozila parkiranih pored. Niko nije povređen, ali je napravljena značajna materijalna šteta.
Đoković je tokom postupka ispričao da je uveren da su bombu bacili Kožar i njegovi saradnici jer misli da sa tom grupom ima ozbiljan problem.
On je prepričao razgovor koji je imao sa Kožarom mesec dana pre nego što je bomba bačena – razgovor se desio u policijskoj stanici u koju je Kožar došao jer mu je oduzet blindirani „mercedes”. Kožar mu je tada, kako je ispričao, rekao: „Od kada si ti došao u CB Bar kao komandir, ja i moji drugovi od interventnih grupa doživljavamo pojačanu kontrolu i stalno cimanje, pa su čak neki iz interventne udarali moje drugove prilikom kontrole, a može se desiti da ako se tako nešto nastavi da neko od tih momaka zapali vozilo nekom policajcu“. Rekao mu je i, kako je ispričao, da mu policija uzima auto jer ga „namešta“ da ga lakše likvidiraju dok se vozi u kolima koja nisu blindirana, kao i da je bolje da mu ne oduzme auto.
Kožaru je suđeno u odsustvu, a druga dvojica optuženih su na sudu negirali krivicu.
Kožar je oslobođen krivice, a Metović i Kovačević osuđeni su na po godinu dana zatvora.
Pokušaj iznude, izazivanje opšte opasnosti
Pokušaj iznude, izazivanje opšte opasnosti
Institucija: Viši sud u Podgorici
Kožaru se sudilo i da je u junu i julu 2005. Žarka Radulovića, suvlasnika hotela „Splendid“ u Bečićima, i njegovog poslovnog partnera pokušao da prinudi da kupe određene nekretnine.
Radulović, u to vreme investitor hotela u izgradnji, nije bio zainteresovan za kupovinu ovih nekretnina, za koje su Kožarovi saradnici odredili cenu od 2,5 miliona evra, piše u sudskoj dokumentaciji.
Kožar je, kako bi prinudio investitora da pristanu na kupovinu nekretnina po ceni koja im je saopštena, čak tri puta podmetnuo i aktivirao eksploziv na gradilištu hotela. Time je ugrozio živote radnika na gradilištu i naneo štetu na „Splendidu“ od preko 150.000 evra.
Tužilaštvo je Kožara optužilo da je pokušao da iznudi novac od Radulovića i izazvao opštu opasnost. Na to su ga, piše u sudskoj dokumentaciji, podstrekavali Saša Boreta i Ljubo Bigović,koji su osuđeni na po 30 godina zatvora za ubistvo policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića, načelnika za suzbijanje opšteg kriminaliteta i pomoćnik načelnika kriminalističke uprave. Šćekića su ubili, kako piše u presudi, da bi prekinuli istragu koju je vodio zbog bacanje bombi na „Splendid“.
Osuđen je na šest godina i deset meseci zatvora. Kaznu je odslužio.