Slobodan Kašćelan, koga policija označava kao jednog od vođa kavačkog kriminalnog klana, u proseku je za dve decenije stariji od većine svojih saradnika, ali i kriminalnih suparnika.
Kašćelan je 2020. osuđen za pokušaj ubistva u Prčnju u Crnoj Gori i optužen je da je organizovano kavački klan – grupu koja se bavila ubistvima kriminalnih suparnika, planiranjem likvidacija, trgovinom drogom, zelenašenjem i iznudama, kako tvrdi crnogorsko tužilaštvo.
Nekoliko godina Kašćelan se skrivao od crnogorskih pravosudnih organa i proveo ih u bekstvu. Uhapšen je 2018. u Češkoj i izručen Crnoj Gori. Iz policije je tada saopšteno da je bilo teško ući mu u trag s obzirom da je koristio brojne lažne identitete i često menjao mesto na kome se skriva.
Kašćelan se skrivao od policije, ali verovatno i od onih koji su želeli da ga ubiju. Na njihovoj meti našao se nekoliko puta.
U junu 2016. ranjen je u Novom Sadu. Tada je na automobil u kom je bio sa još jednom osobom pucala osoba sa motora.
Njegovo ubistvo planirao je vođa suparničkog klana Jovan Vukotić, tvrdi crnogorsko tužilaštvo. Ideja je bila da na automobil u kome je, dok je crveno svetlo na semaforu, ubica na motoru prikači eksploziv na krov. Vukotić je, tvrdi tužilaštvo, nudio četiri miliona evra za ubistva Kašćelana i drugog vođe kavačkog klana – Radoja Zvicera. Plan nije realizovan.
Kašćelan na svoje ime poseduje brojnu imovinu u Tivtu, Kotoru i Budvi. Trenutno je u pritvoru u Crnoj Gori.
Institucija: Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore
U januaru 2023. Kašćelan je sa još 17 osoba u Crnoj Gori optužen zbog planiranja likvidacije vođe suparničkog škaljarskog klana Jovana Vukotića, kao i člana ovog klana Jovana Jovanovića.
Plan je bio da Vukotića ubiju 2020. godine iz snajpera, u vreme dok se nalazio u pritvoru u Spužu, a Jovanovića da likvidiraju u Kotoru, saopštilo je tužilaštvo. Grupa je ubistva planirala “iz bezobzirne osvete i drugih niskih pobuda, na svirep i podmukao način”, tvrdi tužilaštvo.
Plan je osujećen, kako su naveli iz tužilaštva, zbog istraga i akcija policije.
Osim Kašćelana, optuženo je još 17 osoba, među kojima su i Radoje Zvicer i Milan Vujotić.
Optužnica još nije potvrđena.
Kriminalno udruživanje, ubistvo
Kriminalno udruživanje, ubistvo
Institucija: Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore
Crnogorsko tužilaštvo sumnjiči Kašćelana da je zajedno sa drugim vođom kavačkog klana Radojem Zvicerom i osuđenim narko-bosom Darkom Šarićem organizovao likvidacije kriminalnih protivnika – Alana Kožara i Damira Hadžića na Krfu u julu 2020. godine. Kožar je vodio barski klan, blizak škaljarskoj kriminalnoj grupi, a Hadžić je bio njegov saradnik.
Grupa koja je učestvovala u ubistvu bila je sačinjena od najmanje 13 osoba – 11 državljana Srbije i dva državljanina Kosova, navelo je crnogorsko tužilaštvo u saopštenju iz decembra 2022. Oni su tokom juna i jula 2020. godine, prikupljali podatke o lokaciji i kretanju Kožara i Hadžića, obezbeđivali novac, lažna dokumenta za prikrivanje identiteta, nabavljali i obezbjeđivali oružje za ubistva, kao i „štek stanove“ za skrivanje osoba koje su pucale u Kožara i Hadžića.
Ubicama je za ova dve likvidacije isplaćeno 1,4 miliona evra, tvrdi crnogorsko tužilaštvo.
Ova istraga otkrila je i da je Darko Šarić, koji je u Srbiji osuđen zbog šverca gotovo šest tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu, učestvovao u ratu klanova – i to na strani kavačkog klana.
Šarić, inače poreklom iz Crne Gore, ima državljanstvo Srbije i već gotovo devet godina se nalazi u pritvoru u ovoj državi gde je osuđen na 14 godina zatvora zbog šverca gotovo šest tona kokaina. Sudi mu se i za pranje novca, a treba da mu počne suđenje i zbog planiranja ubistva svedoka saradnika iz postupka za šverc droge.
Kriminalno udruživanje, ubistvo
Kriminalno udruživanje, ubistvo
Institucija: Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore
Kašćelan je u oktobru 2021. optužen da je bio vođa kriminalne organizacije koja je ubila Nikolu Stanišića i planirala likvidacije drugih ljudi iz suparničkog škaljarskog klana, između ostalog i jednog od vođa – Jovana Vukotića. Osim Kašćelana, na optužnici je i Radoje Zvicer, koga srpska i crnogorska policija takođe označavaju kao vođu kavačkog klana, kao i još 12 osoba.
Kašćelan je, tvrdi tužilaštvo, kao šef grupe određivao koga od pripadnika suprotstavljenih kriminalnih klanova treba ubiti, davao uputstva i naredbe članovima grupe i obezbeđivao novac za izvršenje krivičnih dela. Grupa je, kako tvrdi tužilaštvo, ubila Nikolu Stanišića i planirala ubistvo Jovana Vukotića.
Stanišića su pripadnici grupe oteli i ubili početkom avgusta 2020. godine, tvrdi tužilaštvo, a meta je postao jer je Kašćelan verovao da ga prati. Presreli su ga na putu dok je vozio motor i oteli, nakon čega su ga dva dana mučili pokušavajući da od njega iznude planove suprotstavljene kriminalne grupe i šifru kriptovanog “skaj” telefona, utvrdilo je tužilaštvo. U noći između 02. i 03. avgusta Stanišiću su, tvrdi tužilaštvo, kazali da će ga ubiti, te mu dozvolili da se pomoli – dok se molio nekoliko puta su pucali u njega. Njegovo telo do danas nije pronađeno. Tužilaštvo tvrdi da su ga posuli kiselinom, potom spalili na lomači, pa ostatke zakopali.
Glavni dokazi tužilaštva su poruke sa enkriptovane aplikacije “skaj” koje su navodno optuženi razmenjivali, a koje im je dostavio Europol.
Iz poruka se vidi, tvrdi tužilaštvo, da se dogovaraju o više ubistava, kao i da su planirali da likvidiraju Jovana Vukotića na sahrani njegovog saradnika Alana Kožara koji je ubijen na Krfu u julu 2020. godine.
Kašćelan je odbacio ove optužbe rekavši da su čista izmišljotina.
Institucija: Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore
U maju 2017. godine Kašćelan je optužen da je 2010. godine osnovao kriminalni klan koji se bavio prodajom droge, zelenašenjem, davanjem mita i iznudom. Crnogorsko tužilaštvo tvrdi da je drugi vođa ove grupe Igor Božović, ranije osuđivan zbog šverca droge, a osim njih optuženo je i 13 osoba da su bili članovi ovog klana.Grupa je bila aktivna na teritoriji opština Kotor, Budva i Tivat i osnovana je s ciljem sticanja nezakotie dobiti, tvrdi tužilaštvo.
U vreme podizanja optužnice Kašćelan je bio u bekstvu. Naredne, 2018. godine, uhapšen je u Češkoj i izručen Crnoj Gori. Tada je iz crnogorske policije saopšteno da je on bio jedan od najtraženijih begunaca i da je tokom bekstva koristio različite identitete i često menjao mesto skrivanja zbog čega mu je bilo teško ući u trag.
Kašćelan je na suđenju negirao krivicu. Suđenje i dalje traje.
Pokušaj ubistva, nedozvoljeno posedovanje oružja
Pokušaj ubistva, nedozvoljeno posedovanje oružja
Institucija: Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore
Krajem aprila 2010. Kašćelan je učestvovao u pucnjavi na parkingu vile “Marija” u Prčnju, crnogorskom primorskom mestu. U vatrenom okršaju sa Kašćelanom je učestvovao Igor Marković.
Do pucnjave je došlo pošto je Marković, vraćajući se sa posla, stao pored vile “Marija" i video Kašćelana da sedi na terasi. Pozvao ga je da dođe na parking kako bi „razjasnili neke priče koje je čuo po gradu“. Na parkingu su, zatim, počeli da iz pištolja pucaju jedan na drugog, ali su obijica prošla nepovređeno. Ranjen je jedino čovek koji je pokušao da zaustavi njihov sukob – Milenko Šovran, koji je prethodno sedeo sa Kašćelanom.
Obojica su optužena za pokušaj ubistva i nedozvoljeno posedovanje oružja. Tokom suđenja Kašćelan se jedno vreme nalazio u bekstvu, pa je za njim bila raspisana i poternica po kojoj je uhapšen u decembru 2018. godine u Pragu, glavnom gradu Češke.
Kašćelan je osuđen na dve godine i četiri meseca zatvora, dok je Marković dobio dve godine zatvora. Tačku na ovaj postupak sud je stavio sredinom 2020. godine.